Tedavi Süreci

HACAMAT ÖNCESİ;

 • Hacamat aç karnına yapılır; işlem öncesi 3 saat öncesi yeme içme bırakılmalıdır. Tok karnına yapılan hacamatın faydası olmayacağı gibi kana karışan besin ve enzimler vucut dışına çıkacağı için zararı da olabileceği hekimler tarafından dile getirilmiştir.
 • Tarih boyunca süre gelen bu tedaviyi konu alan hekimlerin açıklamaları şöyledir: Vücutta takribi 6-7 litre kan olup yemekten sonra takribi 3-4 litre kan sindirim işlemini gerçekleştirmek için görevlendirilir. Bu durumda kan basıncı düşmesi ve kan dolaşım hızının yavaşlaması nedeniyle hacamat ile toksit maddeleri temizlemek zorlaşır. Hatta bunun dengesizlik meydana getireceğinden zararı olur. Bazı kitaplarda bunun felce yol açalacağı yazılıdır.
 • Asgari 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmaması tavsiye edilir. Özellikle protein olan gıdalardan uzak durulması tavsiye edilmektedir.
  Hekimlerin açıklamalarına göre hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat daha faydalıdır.
  Hayvansal gıdaları alan kimseler için bir yemek kaşığı zeytinyağı, sirke- zeytinyağı ya da limon – zeytinyağı karışımı içilmesi hayvansal gıdanın etkisini düşüreceği söylenmiştir.
 • Yine hekimlerin tavsiyesi 24 saat öncesinden cima yapılmaması yönündedir.
  Cima vucutta dinginlik oluşturarak kan dolaşımını yavaşlatır. Bu ise hacamatın faydasını azaltan şeyler arasındadır.

HACAMAT SONRASI;

 • Asgari iki saat kadar bir şey yenilmemesi tavsiye edilmektedir. Hacamatdan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalarla geçirmek bitkisel gıdalar yemek hacamatın faydasını artırır.
 • Aynı zamanda asgari 24 ila 48 saat arası cima yapılmaması hacamatın faydasını artıracağı söylenmektedir.
 • Enaz 12 saat olmak üzere optimum 24 saat sonra duş alınabilir. Lakin duştan hemen sonra yara izlerinin olduğu bölgeye zeytinyağı veya kantoron yağı sürmek iz kalmaması yaraların çabuk iyileşmesi bakımından çok fayda sağlar.
 • Bukesi yöntemi ile yapılan hacamat için geçerlidir. Rayam(batırma) yöntemi ile yapılan hacamatta iz kalmaz.
 • Hacamat dan sonra sirkeli su veya bal şerbeti içmek çok faydalı olacağı söylenmiştir. Çünkü bu gıdalar damar açıcı özelliğe sahiptirler.
 • Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olup kan dolaşımına direkt etki edeceğini söylemiştik. Ayrıca yaranın geç iyileşmesine de etkisi bulunacağından doktorlar kan rahatsızlıkları olanlara mutlak olarak 24 ila 72 saaat arası değişen hayvansal gıda perhizi uygulamalarını tavsiye etmişlerdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunun sebebi tedbir ve optimum fayda sağlanmasıdır.